Jak vybrat pracovní oděv?

Pracovní oděv snižuje riziko úrazu

Při vykonávání určitých profesí nebo třeba kutění na zahradě se ochranné pracovní oblečení může hodit, nebo je dokonce zákonem vyžadováno. Dobře vybrané oblečení vám při práci uvolní ruce, zvýší bezpečnost či zajistí lepší hygienu. K tomu účelu slouží speciální technologie materiálů i praktické střihy konkrétních kousků.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 7 min.

Pracovní oblečení a první rozhodování

Individuální požadavky

Nejdůležitějším parametrem výběru bude druh aktivity, který budete vykonávat. Obecně platí, že např. práce u pásu nebo vedle ozubených kol vyžaduje upnutější košile místo volného kabátu. Při práci na pile nebo v lese zase oceníte ochranu končetin a možnost se pevně zapřít.

Na druhé straně stojí pracovní oděvy pro zvýšení hygieny a bezpečnosti. Ty se používají při práci s potravinami a chemickými nebo jinými nebezpečnými materiály. K takovým účelům slouží např. jednorázové pracovní pláště. Před výběrem si proto vždy promyslete, v jakém prostředí bude oblek využíván a jaká rizika hrozí.

Určení

V závislosti na daném kousku oděvu vybírejte unisex, dámské, nebo pánské varianty. Unisex velikosti a střihy většinou naleznete u zástěr, vest, čepic a dalších spíše doplňujících kousků jako rukavice nebo návleky.

U kalhot, blůz a komplexních obleků se většinou rozlišují dámské a pánské varianty. V nabídce se také setkáte s dětskými velikostmi, ty můžete pořídit malým kutilům a pomocníkům na zahradě. Vybírat můžete např.:

Roční období

Pro venkovní práce a činnosti se vyplatí pořídit si několik modelů vhodných pro dané roční období. Letní pracovní oblečení může mít sice v závislosti na bezpečnosti práce dlouhé rukávy nebo nohavice, ale bývá vyrobené z prodyšnějšího materiálu. Zimní pracovní oděvy bývají doplněné o zateplenou podšívku, případně vyjímatelnou fleecovou vestu.

Jaro a podzim si jsou charakterem podobné, proto i oblečení bude pravděpodobně shodné. Některé kousky lze nosit celoročně, to se týká hlavně vest, košil a doplňků. Vybírejte např. z těchto kategorií:

Pracovní oděvy podle povolání

Každá profese má své specifikum, se kterým by měl vybraný oděv počítat. Pro zaměstnance potravinového průmyslu jde především o hygienu, zatímco řemeslníci a zedníci ocení volnost pohybu a praktické střihy s dostatkem úložného prostoru.

Zdravotníci

Při práci v infekčním prostředí je nejdůležitější, aby pokožka nepřišla do kontaktu s viry a bakteriemi, které se vyskytují i v aerosolu. Pracovní zdravotnické oděvy proto nabízí vyšší gramáž textilu. Trička a halenky s vyšší gramáží obvykle dosahují 180–220/m². Takové modely jsou mnohem těžší, lépe proto drží tvar a nemačkají se.

Lesníci

Lesnické oblečení potřebuje reflexní prvky, stejně jako pokrývku hlavy a látku s vysokou gramáží. Také odolnost proti mechanickému oděru může pomoci během manipulaci se dřevem a pilou.

Kuchaři

Nejen zaměstnanci zpracovávající potraviny ve výrobnách, masnách nebo třeba mlékárnách, ale také kuchaři využijí speciální oděvy. Kuchařské oblečení zajistí maximálně hygienické prostředí. Důležité jsou i pokrývky hlavy a rukou, aby se do jídla nedostaly vlasy.

Číšníci

Oblečení pro číšníky musí být pohodlné pro celodenní nošení a zároveň dostatečně elegantní. Obvykle je dostupné v černých a bílých variantách.

Zahradníci a kutilové

U oblečení na zahradu bude důležitá volnost pohybu, pevnější obuv a vysoká odolnost proti mechanickému poškození v oblasti kolenou. Roli může hrát i zateplení oděvu spolu s množstvím kapes. To stejné platí i pro pracovní montérky.

Rozdělení podle druhu oblečení

Tričko

Jak se liší obyčejná a pracovní trička? Zpravidla ochrannými vlastnostmi, které závisí na použitém materiálu. U těchto funkčních modelů se nejčastěji setkáte s unisex provedeními a jednobarevnými variantami, které lze použít k reklamnímu potisku. Pokud situace nebo zaměstnavatel nevyžaduje speciální oděv, je tričko ideální volbou pro svou univerzálnost a pohodlí.

Mikina

Stejně jako tričko i mikina je ideální ve chvíli, kdy není třeba speciální oděv. Pracovní mikiny jsou nejčastěji fleecové pracovní mikiny, kdy tento materiál navíc doplňuje celorozepínací systém. O zateplení a míře odolnosti rozhoduje kromě materiálu gramáž. Běžné mikiny se pohybují okolo 240–280 g/m², na náročnější činnosti sáhněte po silnějších kouscích od 290 g/m².

Svetr

Pro práci ve veřejných službách je svetr oblíbeným doplňkem, který vás udrží v teple a zároveň oproti mikině vypadá reprezentativněji. V závislosti na materiálu ho můžete používat i pro venkovní, např. lesnické práce. Takové modely bývají vybavené zesílenou částí v oblasti ramen a rukávů případně i reflexní vrstvou. Pro činnosti v blízkosti ohně však svetr vhodný není.

Košile

Větší ochranu než trička poskytnou pracovní košile, které bývají vyrobené zpravidla z materiálu s vyšší gramáží. Zároveň mívají náprsní kapsy, kam je možné uložit metr, tužku nebo třeba rukavice. Dlouhý rukáv lze srolovat, knoflíky zapínat dle potřeby, takže se hodí i do prostředí s vyšší teplotou.

Vesta

Pracovní vesty se vyrábí v mnoha úpravách. Lehké letní i zateplené, jednoduché nebo s mnoha kapsami, softshellové i z různých odolných materiálů. Mají využití ve většině provozů a odvětví, kde slouží jako doplněk dalších částí oděvu, proto se často setkáte s unisex provedením.

Rondon

Specifický oděv do gastronomického provozu se nazývá rondon. Vyrábí se v mnoha barvách, nejčastěji však v bílé a černé. Typické je pro něj dvouřadé zapínání spolu se stojáčkem místo klasického límce. Ať už s příměsí elastanu, nebo bez ní, rondony mívají odvětrávání na zádech nebo v podpaží, které ocení hlavně zaměstnanci pohybující se v blízkosti trouby, horkých ploten a vroucí vody.

Zástěra

I pracovní zástěry se používají především jako doplněk a svrchní vrstva oděvu. Podle materiálu vás může chránit před tepelnými a mechanickými riziky, kontaktním teplem, postřikem, zašpiněním nebo zásahem škodlivých látek. Kromě textilu se na jejich výrobu používá i kůže, PVC, polyester nebo i hliník jako povrchová úprava.

Blůza

Horní část montérkové soupravy s dlouhými rukávy se nazývá blůza. Bývá obvykle vybavená kapsami na bocích, na prsou a reflexními prvky. Většinou je vyrobena z odolnějšího materiálu vyšší gramáže. Blůzy jsou používány v průmyslu, ve strojírenství, ale i domácích dílnách.

Bunda

Výběr pracovní bundy záleží na prostředí, v němž ji budete nosit. Podle toho zvolíte míru zateplení i odolnost materiálu. Bundy pak mohou mít vyjímatelnou zateplenou vložku, v zimě pak lépe odolají chladu. Oblíbené jsou softshellové pracovní bundy. Bezpečnosti práce pak napomáhá nošení reflexní pracovní bundy.

Plášť a kabát

Jak pracovní pláště tak kabáty poskytují větší ochranu než blůzy. Oblíbené jsou především bílé pracovní pláště. Lze je dále rozdělit podle povolání na lesnické zateplené kabáty, strojírenské pláště a kabáty nebo laboratorní a potravinářské. Kromě klasických textilních materiálů můžete pořídit i jednorázové obleky z polyethylenu.

Kalhoty

Pracovní kalhoty mají oproti těm klasickým vyztužené nebo elastické díly, aby se v nich mohl kdokoliv pohybovat pohodlně a bez omezení. V některých provozech je jejich nošení nezbytné (např. při sváření). Spolu s tradičním střihem můžete na trhu narazit na praktickou variantu pracovní kalhoty s laclem, který obepíná hruď, a kalhoty drží na elastických šlích. Oblíbené barvy jsou bílé pracovní kalhoty a černé pracovní kalhoty.

Kraťasy

Oproti dlouhým kalhotám sice pracovní kraťasy poskytují menší ochranu, v létě však budou pohodlnější, a proto jsou ideální sezónní volbou do nenáročného provozu. Často jsou podobně jako kalhoty a montérky vybavené kapsami a úchyty na různé nářadí i pomůcky. Ani zde nechybí varianta pracovní kraťasy s laclem.

Kombinézy

Pracovní kombinézy nabízí komplexní ochranu proti prachu a dalším malým částicím. Mohou být zateplené a v různých místech zesílené nebo doplněné reflexními prvky. Kombinéza, která se obléká přes jiný pracovní oděv, se nazývá overal či oblek. Ten se využívá hlavně v potravinářství a chemickém průmyslu.

Montérky a pracovní oblečení využijete i na zahradě a chalupě. Inspiraci, rady a triky najdete na našich stránkách Jarní práce na zahradě a Péče o chalupu.

Na co se zaměřit

Materiál

Pracovní oblečení by mělo být oproti běžným oděvům pevnější a schopno odolávat celodenní zátěži. Přitom všem by mělo poskytovat maximální pohodlí a svým vyhotovením (nehořlavé úpravy, odvětrávání) odpovídat požadavkům dané profese. Kromě použitého materiálu je zcela zásadní gramáž, přičemž platí, čím vyšší, tím bude pracovní oděv kvalitnější.

  • Bavlna: bavlněné oblečení vyniká vysokou prodyšností a lehkou pohyblivostí. Přírodní materiál zajistí vysokou savost a pohodlí.
  • Bavlna/Polyester: bavlna doplněná o polyester bude pevnější a odolnější. Takové oděvy, tradičně montérky, dobře drží tvar a nevytahují se. Mezi výhody těchto směsových materiálů patří elastičnost a příjemné vytvarování postavy.
  • Polyester: umělé vlákno se používá na obleky vyžadující dobré izolační schopnosti i ochranu před povětrnostními podmínkami. Oproti bavlněným směsím jsou čistě polyesterové kousky méně prodyšné.
  • Polyuretan: vedle polyesteru je polyuretanové umělé vlákno perfektním materiálem zabraňujícím průniku vody. Používá se na výrobu pláštěnek a nepromokavých obleků. Podobné vlastnosti vykazuje také PVC.
  • Softshell: příjemný lehký materiál, která vás překvapí svou elasticitou a prodyšností. Softshellové bundy a mikiny vás ochrání před větrem a skvěle odolají mechanickému poškození.
  • Nylon: bundy a kalhoty z nylonu (polyamidu 6.6) se používají do náročných podmínek pro své vodoodpudivé vlastnosti a odolnost.
  • Fleece: pracovní vesty a mikiny z fleecu oproti jiné syntetice méně hřejí, zato jsou příjemné na dotek a dobře přenášejí vlhkost po povrchu vlákna.

Zákonné normy

Aby mohl ochranný oděv nést certifikované označení, musí podléhat určitým normám. Např. pro ochranné obleky pro pracovníky s řetězovou pilou existuje norma EN 381-5, která udává specifické provedení ochrany proti pořezu. Stejně je tomu v řadě dalších odvětvích od sváření (norma EN11611) po hasičské (EN 533).

Seznam evropských norem
  • EN 340 (EN ISO 13688) – všeobecné požadavky pro ochranné oděvy
  • EN 342 – ochrana proti chladu
  • EN 343 – ochrana proti dešti
  • EN ISO 14058 – ochrana proti chladnému prostředí
  • EN 381 – ochrana proti pořezu motorovou pilou
  • EN 471 (EN ISO 20471) – ochranný výstražný oděv s vysokou viditelností, norma dále rozděluje oděvy do tří skupin, které se liší rozmístěním reflexních prvků i využitou plochou
  • EN 531 – ochrana proti teplu a plameni
  • EN 412 a EN 13998 – ochrana proti řezným a bodným ranám
  • EN 1073-2 – ochrana proti kontaminaci radioaktivními částicemi
  • EN 1149 – ochrana proti statické elektřině
  • EN 14126 – ochrana proti nebezpečným mikroorganismům
  • EN 13356 – výstražné doplňky pro neprofesionální použití
  • EN 943-1 – pro plynotěsné oděvy
  • EN 943-1 – pro ne-plynotěsné oděvy
  • EN 14605 – ochrana proti postřiku kapalnými chemikáliemi
  • EN 14605 – ochrana proti kapalným aerosolům
  • EN ISO 13982-1 – ochrana proti průniku pevných částic
  • EN 13034 – omezená ochrana proti postřiku kapalnými chemikáliemi
  • EN 61340 ESD – ochrana elektronických součástek před elektrostatickými jevy
  • EN 533 (EN ISO 14116) – ochrana proti teplu a ohni
  • EN 470-1 (EN ISO 11611) – pro používání při svařování a příbuzných procesech
  • ENV 50354 (EN 61482-1-2) – elektrostatické vlastnosti

Velikost a střih

Většina oděvů je značená podle klasického konfekčního číslování (např. 34–44 či S–3XL). V úvahu však berte také vykonávanou činnost – pokud bude vyžadovat větší volnost pohybu, rozhodně sáhněte po větší velikosti. A naopak v provozech, kde se vyskytuje otevřený oheň nebo manipuluje s elektřinou, oceníte spíše těsnější oblečení.

Z toho důvodu je důležitý také samotný střih. Kalhoty se nejčastěji vyrábí v klasickém rovném (straight či slim fit). Na prvním místě v souvislosti se střihem je tak vždy praktičnost a funkčnost než styl.

Tabulka velikostí kalhot
Dámské kalhoty: Délka kalhot (cm) Boky obvod (cm) Pas obvod (cm)
XS (26) 101 - 103 88 - 92 66 - 69
S (28) 104 - 106 93 - 97 70 - 73
M (29) 107 - 109 98 - 102 74 - 77
L (30) 110 - 112 103 - 107 78 - 81
XL (32) 113 - 115 108 - 112 82 - 85
Pánské kalhoty: Délka kalhot (cm) Boky obvod (cm) Pas obvod (cm)
S (30) 106 - 107 91 - 95 74 - 78
M (32) 108 - 113 96 - 100 79 - 82
L (34) 114 - 119 101 - 105 83 - 86
XL (36) 120 - 121 106 - 110 87 - 90
XXL (38) 122 - 124 111 - 115 91 - 94
Tabulka velikostí kraťasů
Dámské kraťasy: Boky obvod (cm) Pas obvod (cm)
XS (26) 88 - 92 66 - 69
S (28) 93 - 97 70 - 73
M (29) 98 - 102 74 - 77
L (30) 103 - 107 78 - 81
XL (32) 108 - 112 82 - 85
Pánské kraťasy: Boky obvod (cm) Pas obvod (cm)
S (30) 91 - 95 74 - 78
M (32) 96 - 100 78 - 82
L (34) 101 - 105 82 - 86
XL (36) 106 - 110 86 - 90
XXL (38) 111 - 115 90 - 94
Tabulka velikostí bund
Dámské bundy: Boky obvod (cm) Pas obvod (cm) Hrudník obvod (cm) Délka rukávů (cm)
XS (38) 96 - 98 71 - 74 87 - 90 60
S (40) 99 - 101 75 - 78 91 - 94 60
M (42) 102 - 103 79 - 82 95 - 98 61
L (44) 104 - 105 83 - 86 99 - 103 61
XL (46) 106 - 107 87 - 90 104 - 108 62
Pánské bundy: Boky obvod (cm) Pas obvod (cm) Hrudník obvod (cm) Délka rukávů (cm)
S (46) 96 - 98 79 - 82 90 - 93 62
M (48 - 50) 99 - 104 83 - 90 94 - 101 63 - 64
L (52 -54) 105 - 110 91 - 99 102 - 109 65 - 66
XL (56 - 58) 111 - 116 100 - 107 110 - 117 67 - 68
XXL (60 - 62) 117 - 122 108 - 118 118 - 125 69 - 70
Tabulka velikostí kombinéz
Dámské kombinézy: Boky obvod (cm) Pas obvod (cm) Hrudník obvod (cm) Délka rukávů (cm) Délka vnitřní nohavice (cm)
XS (38) 86 - 90 62 - 66 78 - 82 52 - 53 76
S (40) 91 - 94 67 - 70 83 - 86 54 - 55 77
M (42) 95 - 98 71 - 74 87 - 90 56 - 57 78
L (44) 99 - 104 75 - 80 91 - 96 58 - 59 79 - 80
XL (46 ) 105 - 110 81 - 85 97 - 101 60 - 61 81 -82
Pánské kombinézy: Boky obvod (cm) Pas obvod (cm) Hrudník obvod (cm) Délka rukávů (cm) Délka vnitřní nohavice (cm)
S (46 ) 91 - 96 76 - 82 90 - 96 52 - 53 77 - 79
M (48 - 50) 97 - 102 83 - 87 97 - 101 54 - 55 80 - 82
L (52 ) 103 - 108 88 - 93 102 - 107 56 - 57 83 - 85
XL (54 - 56) 109 - 114 94 - 99 108 - 113 58 - 59 86 - 87
XXL (58 - 60) 115 - 120 100 - 105 114 - 119 60 - 61 88 -89
Tabulka velikostí vest
Dámské vesty: Pas obvod (cm) Hrudník obvod (cm)
XS (30 - 32) 63 - 68 79 - 84
S (34 - 36) 69 - 74 85 - 90
M (38 - 40) 75 - 80 91 - 96
L (42 - 44) 81 - 88 97 - 104
XL (46 - 48) 89 - 98 105 - 112
Pánské vesty: Pas obvod (cm) Hrudník obvod (cm)
S (44 - 46) 77 - 83 89 - 95
M (48 - 50) 84 - 91 96 - 103
L (52 - 54) 92 - 100 104 - 112
XL (56 - 58) 101 - 111 113 - 123
XXL (60 - 60) 112 - 124 124 - 135
Tabulka velikostí triček a košil
Dámská trička a košile: Výška od ramen k pasu (cm) Hrudník šířka (cm)
XS 55 37 - 38
S 56 39 - 40
M 57 41 - 42
L 58 - 61 43 - 47
XL 62 - 65 48 - 42
Pánská trička a košile: Výška od ramen k pasu (cm) Hrudník šířka (cm)
S 60 - 63 52
M 64 - 65 53 - 54
L 66 55 - 57
XL 67 - 69 58 - 62
XXL 70 - 72 63 - 67
Tabulka velikostí mikin
Dámské mikiny: Boky šířka (cm) Hrudník šířka (cm) Délka rukávů (cm)
XS 40 - 42 40 - 42 69 - 70
S 43 - 45 43 - 45 71 - 72
M 46 - 48 46 - 48 73 - 74
L 49 - 51 49 - 51 75 - 76
XL 52 - 54 52 - 54 77 - 78
Pánské mikiny: Boky šířka (cm) Hrudník šířka (cm) Délka rukávů (cm)
S 49 - 51 53 - 53 74 - 76
M 52 - 54 54 - 56 77 - 79
L 55 - 57 57 - 59 80 - 82
XL 58 - 60 60 - 62 83 - 85
XXL 61 - 63 63 - 65 86 - 88

Speciální vlastnosti a provedení

Pracovní oděvy se od běžného oblečení liší především funkčními vychytávkami v podobě speciálně ošetřených materiálů či šikovně vyhotovených poutek. V seznamu níže naleznete výčet těch nejčastějších.

  • Reflexní prvky – využijí všichni pracovníci v prostředí se sníženou viditelností, např. v prašných halách, v kouři, při práci v lese nebo na silnici. Prvky jsou většinou umístěné na rukávech, prsou nebo zádech, případně na nohavicích.

  • Antistatická úprava – oděvy ošetřené antistatickou vrstvou využijí všechna povolání, která přichází do styku s elektrickým vedením. Antistatická úprava omezuje vznik výboje, zcela zabránit mu však nemůže.

  • Nehořlavá vrstva – povrchy oděvů vhodné pro svářeče, hasiče nebo kováře. Nejjednodušší ochranou je sáhnout po kožených materiálech. Pokročilejším řešením jsou speciální nehořlavé materiály jako Proban a Pyrovatex.

  • Kyselinovzdorné a chemikáliím odolné materiály – tyto obleky seženete vždy jen v provedení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Používají je chemici, lékaři a také zemědělci zacházejícími s chemikáliemi a kyselinami.

  • Voděodolnost – pro práci venku a v náročných povětrnostních podmínkách oceníte voděodolnou úpravu, která je zajištěna buď speciální membránou nebo samotným materiálem (polyuretan).

O voděodolnosti vypovídá vodní sloupec, který se udává v milimetrech, přičemž platí čím vyšší číslo, tím větší voděodolnost. Za nepromokavý materiál lze označit oděvy od 2000 mm.

  • Protipořezové – pokud vaše práce vyžaduje zacházení s ostrými předměty, zvažte nošení funkčního oblečení odolávajícímu mechanickému poškození. Protipořezové zpracování dobře odolá i čepeli nože.

  • Zesílená kolena a ramena – protože se jedná o nejnamáhanější části oblečení, především u manuálně pracujících, je třeba je dodatečně chránit proti prodření. K tomu slouží zesílený, např. dvouvrstvý materiál.

  • Kapsy a poutka – využijí všichni řemeslníci, zedníci, pracovníci na stavbách, v tesařské dílně i na zahradě. Do poutek můžete zavěsit propisku, do kapes potom všemožné nářadí, metr a další nezbytnosti pro výkon práce.

  • Pásek – pokud mají kalhoty jen jednu velikost, oceníte možnost jejich opásání. Na pásek navíc můžete uchytit další kapsy s nářadím.

Další ochranné pomůcky

Pracovní obuv

Pracovní rukavice

Pracovní přilby

Ochranné štíty

Pracovní brýle

Pracovní sluchátka

Ochrana dýchacích cest

Rady na závěr

Údržba a čištění

Při praní a údržbě se vždy řiďte doporučením výrobce uvedeným na štítku oděvu a piktogramy. Nezapomeňte, že pokud pracujete v náročnějších podmínkách, máte možnost odborného čištění. Jestliže přicházíte do styku s chemikáliemi nebo těkavými látkami, měli byste prát svůj oděv zvlášť od toho, co nosíte běžně.

Pracovní oděv znečištěn rozpouštědly, olejem, barvami a jinými chemikáliemi raději svěřte do rukou profesionálních pracích linek. Možnost profesionálního čištění zkontrolujete na štítku daného oděvu. Nachází-li se na něm písmeno P nebo F v kroužku, je možné oděv chemicky čistit.

Další užitečné články

Jarní zahrada Péče o chalupu